Карликова іржа ячменю - Puccinia hordei

Збудник – дводомний гриб Puccinia hordei Otth. (синонім P. Simplex Erikss. et Henn.).

Поширена в усіх районах вирощування.

Шкідливість. При сильному розвитку карликової іржі на озимому ячмені зимостійкість його різко знижується, а недобір врожаю становить 7 %.

Ознаки ураження. На листках та їх піхвах утворюються дрібні, безладно розміщені урединії. Пізніше на нижньому боці листків і листкових піхв під епідермісом формуються дрібні чорні теліопустули. На ячмені розвивається в урединіо- і теліостадіях, а спермогонії та еції утворюються на рослинах виду рясту.

На озимому ячмені карликова іржа з’являється на сходах, а на ярому – починаючи з фази молочної стиглості зерна.

Джерела інфекції. Гриб перезимовує в урединіостадії на озимому ячмені та його падалиці.

Розвиток хвороби. Урединіоспори проростають і заражають рослини при наявності крапель води і температурі від +10°С до +25°С. Теліоспори проростають і утворюють базидіоспори з базидіями тільки після періоду спокою. Патоген може розвиватися і без еціальної стадії.

Заходи захисту. Зниженню втрат врожаю від карликової іржі сприяє дотримання сівозміни, просторова ізоляція від посівів, де вирощували ячмінь, знищення падалиці та проміжного господаря – рясту (Corydalis), вирощування стійких сортів, оптимальні строки посіву озимого ячменю.

При середньодобовій температурі повітря вище +15°С слід чекати швидкого поширення збудника. Якщо до цього моменту на нижньому або середньому листі на третині рослин вже помітно ураження, слід негайно провести обробку фунгіцидами (Альфа-Тебузол, Фенікс, Фенікс Дуо).

© 2013 ТОВ «Альфа Хімгруп»
Создание сайта — Webvision
Адреса:
вул. Горького, 172А, 10-й пов., Київ, 03680
Електронна пошта:
Будь-яке використання або копіювання матеріалів сайту може здійснюватися лише з дозволу автора і тільки при наявності посилання на alfachem.com.ua