Почорніння судинних пучків (цефалоспоріоз) - Cephalosporium acremonium Corda

Збудник - несправжній гриб Cephalosporium acremonium Corda.

Поширення. Захворювання виявлено на півдні України.

Шкідливістьхвороби залежить від фази та ступеня ураження. При пізньому ураженні (на початку фази молочної стиглості насіння) значного зниження урожаю не спостерігається. У рослин же, що були уражені до фази викидання волоті, утворюється щупле насіння, урожай знижується. Особлива шкідливість цефалоспоріозу полягає в тому, що рослини, вирощені з ураженого насіння, не формують качанів.

Ознаки ураження. Симптоми хвороби з’являються, коли кукурудза досягає молочної стиглості зерна. Однією з перших і досить характерною ознакою ураження є поява пурпурового або червоного забарвлення листкових піхв, стебел і листя, яке спочатку з’являється вздовж центральної жилки, а потім поширюється на всю листкову пластину. Зміна кольору листя починається з верхнього листка і поступово розповсюджується на нижні. Іншими візуальними симптомами хвороби є надмірна кущистість (велика кількість пазушних пагонів), потовщення стебла, стерильність рослин або утворення дефектних качанів з незначною кількістю зернівок. Але найбільш характерною ознакою цефалоспоріозу є почорніння судинних пучків стебла, яке охоплює декілька міжвузль. Потемніння судин підсилюється під час посухи чи при недостатній кількості фосфору в грунті. У вологу погоду на уражених хворобою піхвах з’являється білувато-рожевий, ніжний, бархатистий наліт спороношення.

Збудник хвороби утворює сильно розгалужену грибницю, гіфи з перегородками, на них короткі, прості, прямостоячі, дещо звужені догори конідієносці зі спорами (конідіями), зібраними в ланцюжки або склеєні слизом голівки. Спори гіалінові, одноклітинні, еліптичні або видовжені, прямі або вигнуті.

Джерела інфекції. Гриб зберігається конідіями у ґрунті та грибницею в насінні, хоча зовнішні ознаки ураження насінин відсутні.

Розвиток хвороби. Первинне інфікування відбувається при проростанні насіння: грибниця проникає у паросток і дифузно розповсюджується по рослині. Протягом вегетації рослини уражуються конідіями через рани в тканині стебла. По судинній системі стебла патоген може досягати качанів, де уражує насіння.

Заходи захисту. Для запобігання розвитку хвороби рекомендується видалення уражених рослин на насіннєвих ділянках до початку збирання врожаю, протруєння насіння (Венцедор), видалення післяжнивних решток з поля і обов’язкова зяблева оранка. При сильному поширенні хвороби забороняється посів кукурудзи в монокультурі.

© 2013 ТОВ «Альфа Хімгруп»
Создание сайта — Webvision
Адреса:
вул. Горького, 172А, 10-й пов., Київ, 03680
Електронна пошта:
Будь-яке використання або копіювання матеріалів сайту може здійснюватися лише з дозволу автора і тільки при наявності посилання на alfachem.com.ua