Падучка темна – Adoxus obscurus L.

Ряд твердокрилі – Coleoptera

Родина листоїди – Chrysomelidae

Поширення. Трапляється повсюдно. Пошкоджує виноград.

Морфологічні ознаки. Жук завдовжки 6 мм, чорний, надкрила червоно-коричневі, вусики 9-членикові. Яйце розміром 1 мм, циліндричне, жовтувато-біле. Личинка завдовжки 7-8 мм, біла з жовтувато-коричневою головою. Лялечка – 6 мм, біла з коричневими волосками.

Біологічні особливості. Зимують личинки, що завершили живлення, в ґрунті на глибині 10 см. Наприкінці квітня заляльковуються. В середині травня виходять жуки і починають додатково живитися. На листках винограду вони вигризають борозенки завдовжки до 1 см. У місцях пошкодження утворюються розриви. Такі самі борозенки жуки вигризають на корі молодих пагонів та ягодах. Пошкоджені листки часто обпадають, ягоди гниють. Самки відкладають яйця в тріщини кори на штамбах.

Відродившись через 7-10 діб личинки падають на землю і заглиблюються в ґрунт. Спочатку вони живляться молодими корінцями, потім вгризаються в товще коріння і проточують у ньому поздовжні ходи. Пошкоджене коріння загниває, кущ відстає в рості, різко знижується врожай ягід. Закінчивши розвиток, личинки залишають пошкоджене коріння, утворюють у ґрунті колисочку і залишаються в ній до весни наступного року. За рік розвивається одна генерація. Наявність 10-15 жуків на один кущ становить реальну загрозу винограду.

Заходи захисту. Осінній і весняний обробіток ґрунту. При масовому розмноженні шкідника – обробка винограду інсектицидами (СуперБізон, Нокаут, Командор) під час додаткового живлення жуків.

© 2013 ТОВ «Альфа Хімгруп»
Создание сайта — Webvision
Адреса:
вул. Горького, 172А, 10-й пов., Київ, 03680
Електронна пошта:
Будь-яке використання або копіювання матеріалів сайту може здійснюватися лише з дозволу автора і тільки при наявності посилання на alfachem.com.ua