Гербіцид ОТАМАН(ТМ) в системі основного обробітку грунту під посів цукрових буряків для радикального знищення багаторічних бур'янів

Чередніченко Віктор Юріївич,
вчений агроном, провідний спеціаліст по засобам захисту рослин

Знищивши багаторічні бур'яни з осені за допомогою гербіциду - Отаман, виробництва компанії Альфа-Хімгруп, Ви надовго позбудетесь клопоту на своїх полях, тому що боротись з однорічними бур'янами в посівах цукрових буряків значно простіше та дешевше.

Боротьба з бур'янами в посівах цукрових буряків в останні роки стала проблемою №1 для господарників при вирощуванні цієї вибагливої культури. Недотримання вимог технологій вирощування сільськогосподарських культур призвело до дуже значного засмічення орних земель насінням однорічних бур'янів та кореневищами і паростками багаторічних. Боротьбу за вологу, сонце та поживні речовини сьогодні виграють на жаль вони - споконвічні вороги хлібороба. Порівняно з цукровими буряками бур'яни більш конкурентно здатні в боротьбі за умови росту. Конкуренція між цукровими буряками і бур'янами відбувається насамперед за вологу, так наприклад коефіцієнт транспірації пирію повзучого в 2,5 рази вищий ніж у цукрових буряків. Бур'яни використовують поживні речовини з грунту, що шкодить культурним рослинам. Крім того, бур'яни є проміжними господарями багатьох збудників захворювань, сприяють поширенню шкідників, знижують ефективність хімічного захисту рослин і утруднюють збирання врожаю.

Втрати врожаю від забур'яненості посівів набрали масштабів національного лиха. Деякі площі мають наскільки катастрофічний стан, що традиційні методи боротьби з бур'янами вже не дають бажаного ефекту. Тому сьогодні на допомогу сільгоспвиробникам прийшла наука та виробництво. Науковцями та спеціалістами компанії Альфа-Хімгруп - вітчизняним виробником засобів захисту рослин - було створено новий препарат, спеціально адаптований для умов сільгоспвиробництва України, гербіцид загальнознищувальної дії - Отаман. Особливістю гербіциду Отаман (діюча речовина гліфосат) є його здатність глибоко проникати в рослину знищуючи як наземну масу так і коріння. Отаман поєднав у собі високу ефективність та екологічну безпечність. Препарат абсолютно нешкідливий як для людей так і для навколишнього середовища. Гербіцид Отаман вийшов з виробництва у вересні 2001 року. Він зареєстрований для застосування на багатьох культурах в різних ситуаціях. За рік препарат зарекомендував себе надійним помічником хлібороба в боротьбі з бур'янами. Висока ефективність та надійність препарату була підкріплена виваженою ціновою політикою фірми-виробника, що дало змогу широкого застосування препарату на території всієї України.

Випробовування, проведені Інститутом захисту рослин підтвердили сподівання виробників і засвідчили високу якість продукту. Подаємо нижче результати випробовування Отаману на полях призначених під посів цукрових буряків.

Випробовування показали, що гербіцид Отаман високоефективний проти комплексу однорічних та багаторічних злакових і дводольних бур'янів. Через 15 днів після застосування гербіциду Отаман з нормою витрати 2 л/га повністю гинули однорічні злакові та дводольні бур'яни. Чутливими до дії гербіциду були всі види однорічних злакових та дводольних бур'янів, які зустрічалися на дослідному полі за 2 тижні до посіву цукрових буряків. Повністю загинули рослини бур'янів: просо куряче, мишій сизий, лобода біла, щириця звичайна, щириця біла, підмаренник чіпкий, гірчак березковидний, гірчак шорсткий. Гербіцид Отаман з нормою витрати 2 л/га був малоефективним проти багаторічних злакових та дводольних видів бур'янів. Загальна загибель багаторічних злакових та дводольних бур'янів становила лише 35,8%.

Гербіцид Отаман був високоефективним проти багаторічних злакових та дводольних бур'янів при нормі витрати 5 л/га. При нормі витрати гербіциду Отаман 5 л/га повністю гинули рослини: осот рожевий, майже повністю (98-99%) осот жовтий, пирій повзучий. Стійкими до дії гербіциду були рослини березки польової. Загальна загибель багаторічних злакових та дводольних бур'янів становила 95,6%. Застосування гербіциду Отаман з нормами витрати 2 та 5 л/га на полях призначених під посів цукрових буряків забезпечувало 96,5-99,5% загибель однорічних та багаторічних злакових і дводольних бур'я'ів. На ділянках, де до посіву цукрових буряків застосовували Отаман, чисельність бур'янів була значно нижчою, ніж у контролі аж до збирання урожаю. За ефективністю проти комплексу злакових та дводольних бур'янів гербіцид Отаман з нормами витрати 2 та 5 л/га був на рівні Еталону з нормами витрати 2 та 5 л/га.

Отаман - універсальний гербіцид. Спектр його застосування настільки широкий, що рамки однієї статті не дозволяють все охопити. Зупинюсь на основних моментах.

Застосовувати Отаман можна з весни перед посівом практично всіх сільськогосподарських культур. Перевагами такого використання є те, що Отаман знищує як наземну частину так і кореневу систему бур'янів, дозволяє зменшити кількість механічних обробітків грунту і зберегти таку необхідну весною вологу а також дає культурним рослинам чистий від бур'янів старт. Норми внесення весною визначаються віком, розвитком та видовим складом бур'янів і складають: для однорічних 1,5-2 л/га, для багаторічних 3-5 л/га (для березки польової 6-7 л/га).

Отаман застосовується також перед збиранням врожаю для знищення бур'янів та підсушування рослин і зерна. Цей захід дозволяє, особливо в дощове літо, значно полегшити збирання врожаю, прискорити дозрівання культури, отримати зерно кращої якості. Застосовувати препарат необхідно тоді, коли вологість зерна не перевищує 30% в нормі витрати 2-3 л/га. Вносити Отаман перед жнивами дуже вигідно, крім того що оптимізується процес збирання, Отаман ефективно знищує широкий спектр багаторічних і однорічних бур'янів і на декілька років очищує поле від злісних багаторічників (осоту, пирію, берізки та ін.).

Найбільш широко Отаман застосовується восени по стерні після відростання бур'янів. Під обробіток Отаманом восени підлягають поля, що засмічені багаторічними бур'янами. Завдяки особливості своєї дії на рослини, Отаман глибоко проникає в коріння і знищує рослину повністю, після чого багаторічники весною вже не відростають. Застосування Отаману після жнив є найбільш оптимальним і ефективним. Восени відбувається активне переміщення пластичних речовин до кореневої системи і тому гербіцид більш активно проникає в коріння. Норми витрати препарату восени складають: проти осотів, пирію - 3-4 л/га, проти гірчаків та березки - 5-6 л/га. Рекомендується збільшення норми витрати при застосуванні препарату старим обприскувачем який не забезпечує норму витрати робочого розчину 100-200 л/га. При наявності сучасного обприскувача краще застосовувати більш концентрований розчин.

Досвід застосування Отаману у виробничих умовах підтверджує результати випробовувань.

Високу ефективність препарату в різних нормах внесення, в різних агрокліматичних умовах було продемонстровано компанією Альфа-Хімгруп - виробником Отаману - на багатьох науково-практичних семінарах, що пройшли, починаючи з осені минулого року (Агрофірма "Узинська" Білоцерківського р-ну Київської обл.), в Івано-Франківській, Львівській, Тернопільській, Київській, Полтавській, Вінницькій, Чернігівській, Одеській областях.

На сьогоднішній день у планах на виробництво засобів захисту Компанії Альфа-Хімгруп під першим номером стоїть комплекс препаратів для повного захисту цукрових буряків від хвороб, шкідників та бур'янів. Як і завжди, основний лозунг виробництва - якісний продукт за доступною ціною.закрити х